ANGLIE 2017

obr2.–9. 6. 2017
Weston – super – Mare

Letos jsme se opět zúčastnili výukově - poznávacího zájezdu do Anglie. Moc jsme si ho všichni užili. Byla to bezva pařba 26 dětí (od 5. do 9. třídy) a 2 pí. učitelek. A co jsme zažily, o to se s vámi alespoň částečně podělíme.

Zážitky dětí z 8. třídy:
Počasí bylo typicky anglické, což nás nepřekvapilo. Jen možná ty, kteří si zrovna zapomněli bundy.
Jídlo: k snídani mléko, cereálie, toasty, palačinky, čaj, džus, buchtičky, máslo. Oběd – balíček – sendviče, ovoce, sladkost, pití, brambůrky. Večeře – „mňamky“ jako od maminky – lasagne, tortilla, pizza, řízek… a moučník – jablkový koláč, zmrzlina, kompot, muffiny, koblížky. A my si jinak kupovali dobroty v obchodech typicky anglické nebo zaběhli do fastfoodu.
Rodiny: lidi byli hodní, sympatičtí, milí. Hodně jsme mluvili čili speakovali. Hezky se o nás starali, vozili nás na srazy.

Škola:

všichni dostali certifikát úspěšnosti. Lektoři se střídali po sobě ve čtyřech skupinách. My jsme jim rozuměli. Řešili jsme správný přízvuk, situaci v metru (která se nám hodila v Londýně), hráli jsme hry, řešili anglické svátky a spisovatele…

Výlety:

Bath – navštívili jsme úžasné římské lázně, ale bohužel po dlouhé cestě v autobuse jsme se nemohli vykoupat. Měli jsme první rozchod na pěší zóně po skupinách a nikdo se neztratil.
Exmoor – viděli jsme moře, šli po útesech, jeli lanovkou, i když pršelo.
Glastonbury – opatství, kde nás prováděl mnich (mluvil jen anglicky). Zavedl nás do středověké kuchyně. V muzeu jsme stavěli na panelu hrad a kopírovali jsme artefakty. Strašně tam foukalo.
Cheddar George – víme, jak se vyrábí čedar (víc jsme viděli na vlastní oči). Exkurze byla s ochutnávkou. Chutnaly nám všechny druhy sýru a v davovém šílenství jsme je nakoupily jako dárky pro rodiče.
Wells – katedrála nás nadchla.
Oxford – prohlédli jsme si studentskou kolej. No a možná tu bude někdo z nás studovat (ale stojí to hodně peněz).
Windsor Castle – byli jsme tu, ale královnu jsme neviděli.
Londýn – Warner Bros a Harry Potter – asi nejúžasnější místo ze všeho. Viděli jsme, jak se točili filmy o Harrym Potterovi a hlavně jsme si vše mohli zažít na vlastní kůži. Šli jsme „Zakázaným lesem“, jeli vlakem z Bradavic ze stanice 9 ¾ , lítali na koštěti, učili se boj s hůlkami (viděli jsme všechny jejich duplikáty), prošli jsme „Příčnou ulicí“, viděli jsme model hradu v Bradavicích. Nakonec jsme se ocitli v obchodě se suvenýry a koupili si něco na památku.
V Londýně jsme zvolili náhradní program, ale stejně jsme viděli to důležité – London Eye, Big Ben, Tower s mostem, Greenwich… Jeli jsme totiž lodičkou po Temži.

A co dodali sedmáci?

Paní průvodkyně nám četla v autobusu zajímavé příběhy k našim výletům a vždy nám dobře poradila.
Cesta v autobuse byla dlouhá a tak jsme povídali, spali, koukali na film – byla zábava.
Nákupy – naší prioritou byl Primark – hlavně pro holky, fastfoody a candy store pro kluky. Všechny libry jsme utratili a ještě u toho mluvili anglicky. Maličkosti jsme také koupili rodičům a sourozencům, na to jsme nemohli zapomenout.

A deváťáci?

V rodině jsme se cítili jako doma. Někteří změnili i jídelníček, dnes snídají čaj s mlékem a toasty.
Na trajektu cestou domů jsme zažili krizovou situaci – dvěma spolužákům se udělalo nevolno. Vyřešili jsme to přímo profesionálně. Pomohl nám český lékař, který byl na palubě a ve finále jsme všichni přijeli v pořádku a zdraví do Prahy.

Na závěr Nela L. z 5. třídy. „Bylo to víc jak super, chtěli bychom jet zase. A hlavně – nebojte se mluvit anglicky!“

Mgr. L. Kundrová, vedoucí zájezdu